ad_banner ad_banner ad_banner ad_banner
SKA Banner

SKA Past National Champions and Anglers of the Year

2013 Champions and Awards

Team of the Year Marcus Kennedy , KWAZAR
Team of the Year Small Boat Rob Lupola, STRIKE TWO
National Champions
Open Class
Brant McMullan , TEAM OIFC
National Champions
Small Boat
Ron Roberson, TEAM OCEANVIEW
Top Junior Angler Hunter Irvine , YOUNG GUNS
Top Pro Lady Kayla Williamson, GET LAYED
Top Pro Junior Tyler Kessler, ROCK DOC
Top Pro Senior Mike Ward, Robert Young, Max Williams, KWAZAR

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 BRETT BARNES HOT ROD
3 CHRIS ROSENGARTEN STRAY DOG
4 DEAN HINELY KAVITATOR
5 KENNY CRAWFORD CRAWFISH
6 MIKE PENNY PENNY WISE
7 FRED WATKINS, JR. GET LAYED
8 WILLIAM WUMMER SPICED RUM III
9 BRETT BARNES HOT ROD
10 RONALD MITCHELL BANDIT

Top Small Boat Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 JODIE GAY TEAM BLUE WATER CANDY
3 KEVIN O'NEALE IN 2 DEEP
4 JOE GILL MOE MONEY
5 BOB JOHNSON TRAVELLER
6 BRIAN HASSON KNOT ME
7 JOE ANKERSON J ROOSTER
8 DAVID ALBRITTON GATORFAN
9 BRENT GAINEY MILLER TIME
10 JOHN JACKSON TITO'S HANDMADE VODKA

2012 Champions and Awards

Team of the Year Neal Foster, INTENSE
Team of the Year Small Boat Rob Lupola, STRIKE TWO
National Champions
Open Class
Alex Burgess, PENNY-LESS
National Champions
Small Boat
Vaughn Ford, REEL THRILL / TEAM BONE SUCKIN' SAUCE
Top Junior Angler Hunter Cofield, THAT'S RIGHT!!
Top Pro Lady Pam Goldman, REELENTLESS
Top Pro Junior Crockett Henderson, LIQUID FIRE
Top Pro Senior Bennie Goldman, Sr., REELENTLESS

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 MARK HENDERSON LIQUID FIRE
3 DAVE YATES YATES-SEA
4 RANDY HOWELL HAMMER TIME
5 LEWIS ROGERS BAD COMPANY
6 MATTHEW TARRANCE IDLE TIME
7 MARCUS KENNEDY KWAZAR
8 ALEX BURGESS PENNY-LESS
9 MATT GAY SOUTHERN BALE
10 ALEX BURGESS PENNY-LESS
11 SCOTT RUSH SECONDS 2 SPARE

Top Small Boat Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 RANDALL EDENS EAST COAST SPORTS
3 DOW SUGGS BEERABILITY
4 BO AUDESEY CODE RED
5 CAL LANG, JR. KING SEEKER
6 HARRY THOMAS YELLOW BIRD
7 JOE SHELL, JR. BACKLASH
8 DAVID ALBRITTON GATORFAN
9 AUSTIN EUBANK CLEARLY HOOKED
10 PETER WEISBERG STRICTLY FISHING
11 TIM PACKARD FIN ADDICT

2011 Champions and Awards

Angler of the Year Stacy Wester, BIG BAD WOLF
National Champions
Open Class
Barrett McMullan, OIFC
National Champions
Small Boat
Rob Lupola, STRIKE TWO
Top Junior Angler Cole Edens, EAST COAST SPORTS
Top Pro Lady Susan Woithe, THE REEL WON
Top Pro Junior Crockett Henderson, LIQUID FIRE
Top Pro Senior Jim Naset, ProMarineUSA.com / HANNON'S CANNON
Rookie of the Year Gordon Daniher, THE DIRT DRAGGER, Division 6

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 SKIP CONKLIN OCEAN ATHLETE
3 JACK BRACEWELL EREN'S ADDICTION TOO
4 JACK BARNETT MEANT 2 B
5 KENNY CRAWFORD CRAWFISH
6 STEVE PAPEN LAGERHEAD
7 MARCUS KENNEDY KWAZAR
8 RONALD MITCHELL BANDIT
9 BARRETT MCMULLAN OIFC
10 PAUL MYERS, JR. TRIPLE J
11 SCOTT RUSH SECONDS 2 SPARE

Top Small Boat Anglers in each Division

Division Captain Boat
1 RANDALL EDENS EAST COAST SPORTS
3 BRYAN BAXTER TEAM SPERRY / NET PROFIT
4 STEPHEN HOLLEY REEL BUZZ
5 JOE STARK OVERDUE
6 JEFFRI DURRANCE TOP DOWN
7 FRED WATKINS, JR. GET LAYED
8 DAVID ALBRITTON GATORFAN
9 AUSTIN EUBANK CLEARLY HOOKED
10 PETER WEISBERG STRICTLY FISHING
11 JEFFRI DURRANCE TOP DOWN



2010 Champions

Angler of the Year: Steve Glanz, Skin Deep
National Champions: Terry McCray, All In
National Champions, Class of 23: Vaughn Ford, Reel Thrill/Team Bone Suckin Sauce
Top Lady Angler: Brittany Orlando, Strictly Fishing
Top Junior Angler: Jake Myers, Triple J
Top Senior Angler: Rick Dean, Seconds 2 Spare
Top Pro Lady: Alison Thornton, A-Team/Season Ticket
Top Pro Junior: Matthew Farlow, Crawfish
Top Pro Senior: Randy Keys, Under Armour/Caliente

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Jimmy Butts JIMMY MACK 5 Lon Bryan IV SOUTHBOUND 9 Jeffrey Beck DO WORK
2     6 Arik Bergerman UNDER ARMOUR/CALIENTE 10 Steve Glanz SKIN DEEP
3 Joseph Wells DIRTY WORK 7     11 Scott Rush SECONDS 2 SPARE
4 Alden Thornton A-Team/Season Ticket 8 Doug Miller MILLER TYME 12 John Benkenstein JOHHNY B / TEAM MILLENNIUM MARINE

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 James Dawkins 2 DOGS 5 Tim Price CHASER 9 Chip Nifong REEL BUZZ / AIRTRAN
2     6 Harry Thomas YELLOW BIRD 10 David Albritton PROMARINEUSA.COM / GATORFAN
3 Bryan Baxter TEAM SPERRY / NET PROFIT 7     11 David Albritton PROMARINEUSA.COM / GATORFAN
4 Chris Wiles CARIBBEAN BREEZE/SEA DUB 8 Bo Audesey CODE RED 12 Louie DeHaes FUBAR



2009 Champions

Angler of the Year: Ron Mitchell, Bandit
National Champions: Brant McMullan, Ocean Isle Fishing Center
National Champions, Class of 23: Rick Croson Jr, Team Blue Candy
Top Lady Angler: Rosemary Van Lent, Truckin Up
Top Junior Angler: Ryan Daniels, Instigator
Top Senior Angler: Gary Hiles, Terminator
Top Pro Lady: Kim Bain-Moore, Crikey
Top Pro Junior: Chase Haskin, Conched Out
Top Pro Senior: Conrad Lau, Koolau

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 D. Logan Logan's Run 5 Kenny Crawford AT&T The Real Yellow Pages 9 Dieter Cardwell Tide Line
2 &nsbp;   6 Dante Fabbro Due West 10 Jason Naumann Keri-N-On
3 Joseph Wells Dirty Work 7 Gary Hiles Terminator 11 Scott Rush Seconds 2 Spare
4 Dave Rodeffer Jr Gameday 8 William Wummer Spiced Rum III      

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Burt Ferebee Second Catch 5 Ben Hinson Badsport 9 Richard Boles Toes-Up
2     6 Chris Workman Get Snookerd 10 David Albritton ProMarineUSA.com / Gatorfan
3 Richard Warner Momma's Money II 7 Fred Watkins Jr Get Layed 11 Chris Workman Get Snookerd
4 Stephen Holley Reel Buzz 8 Dan Daniels Pitboss      



2008 Champions

Angler of the Year: Mark Henderson, Liquid Fire Fishing
National Champions: Ed Mecchella, Fish Fever
National Champions, Class of 23 and Under: Randall Edens, East Coast Sports
Top Lady Angler: Jill Turner, Turner Loose / Angela Marie
Top Junior Angler: Christian Fisher, Team Wolcott Marine
Top Senior Angler: Don Jackson Sr, Sea Cruiser
Top Pro Lady: Jessica Williamson, Koolau
Top Pro Junior: Crockett Henderson, Liquid Fire
Top Pro Senior: Paul Paulk, C Crazy

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Frank Estman Miss Kayley 5 Sonny Elliott Get Wet II 9 Michael Kennedy Simply Storage
2 Jamie Wallace Rugman 6 Jack Penny Penny Wise 10 David Haynes, Jr. Rascal
3 David Perry MSC 7 Don Jackson, Sr. Sea Cruiser 11 Robert Snibbe III Native
4 Gary Ryals No Mercy 8          

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Randall Edens East Coast Sports 5 Michael Crabtree Plumb Fun 9 Larry Denning Screamin Deacon
2 Chad Shingleton Tide One On 6 Brian Hasson Knot Me 10 Peter Weisberg Strictly Fishing
3 Jack Bracewell Eren's Addiction Too 7 Mark Pochie Deuces Wild 11 Chris Workman Get Snookerd
4 Mike Jiran Greenbacks            



2007 Champions

Angler of the Year: Chuck Permenter, Mining My Bidness
National Champions: Richard Stone, Woodsman/Tail Chaser
National Champions, Class of 23 and Under: Mitch Mosley, Lined Out
Top Lady Angler: Jenny & Sheree Dees, Top Producer
Top Junior Angler: Landen Rucker, Sea Hagg
Top Senior Angler: F. Michael Dees, Top Producer
Top Pro Lady: Sharon Kamp, Lured Away
Top Pro Junior: Cory Howard, Hooked For Reel
Top Pro Senior: Dan Upton, Team Donzi

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Skip Conklin Ocean Athlete 5 Jim Rachael Mad Dog 9 Samuel Cernugel Coon Dog
2 Matt Gray Southern Bale 6 Matthew Tarrance Idle Time 10 Gill Strelec, Jr. Psycho
3 Rusty Campbell Half Mine
Marietta Marine
7 Steve McMullen Airborne 11 Vic Vazquez Midnight Madness
4 Ken Murray Back Lash 8 Chris Roy Deja Blu 12 Greg Carroll Dig It

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Burt Ferebee Second Catch 5 Mike McRae Dr. Hook 9 Gaston Hughes Reel Music
2 Steven Ford Sic-Em 6 Brian Hasson Knot Me 10 David Albritton Gatorfan
3 Jack Bracewell Eren's Addiction Too 7 Cecil Capps, Jr. Sea Hagg 11 Andrew Gunn Wiltshire Fishing Team
4 Lee Southard Just Fishing 8 John Benkenstein Johnny B 12 John Hewlett Out Cast II



2006 Champions

Angler of the Year: Ron Mitchell, Bandit
National Champions: Tony Vercillo, Offshore Warrior
National Champions, Class of 23 and Under: Jerremy Bonnell, Bandit
Top Lady Angler—East: Kristen Bishop, Fishbuster
Top Lady Angler—Gulf: Melissa Wells, Purse Snatcher
Top Junior Angler—East: Wesley Thomas, Sundance Marine
Top Junior Angler—Gulf: Andrew Montgomery, Intense
Top Senior Angler: Jack Penny, Penny Wise
Top Pro Lady: Sharon Kamp, Lured Away
Top Pro Junior: Jake Smith, Comfortably Numb
Top Pro Senior: Albert Vrazel, Lured Away

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Brett Barnes Hot Rod 5 Chris Stephens Beer Money 9 Patric Bryant Twister
2 Skip Conklin Ocean Athlete 6 Jack Penny Penny Wise 10 Bobby Schoenfeld Lured Away
3 Ron Green Dirty Work 7 Neal Foster Intense 11 Pete Tsourakis Four Mary's
4 Todd Veal Sea Ducer 8 Jose Reyes Jr. Popotanic 12 D. Allen Kinney Gambler

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Tim Casey Nail It 5 Lon Bryan IV Southbound 9 Chip Nifong Reel Buzz
2 Ashley Jones Miss Teny 6 Jeremy Bonnell Bandit 10 Mark Whitmire Grinder
3 Ron Greene Miss Jenn IV 7 David Rogers Jr. Quietus 11 Tim Packard Fin-Addict
4 Lon Bryan IV Southbound 8 Jason Wagen Millennium Marine 12 Chip Nifong Reel Buzz



2005 Champions

Angler of the Year: Terry Johnson, Final Strike
National Champions: Rick Smith, Wild Turkey
National Champions, Class of 23 and Under: Stan Jarusinski, Captain Stanman
Top Lady Angler—East: Rosmary Van Lent, In The Rough
Top Lady Angler—Gulf: Jenny & Sheree Dees, Top Producer
Top Junior Angler—East: Stevie Dellane, Penny Wise
Top Junior Angler—Gulf: Tyler Kennedy, Kwazar
Top Senior Angler: Jack Thomas, Kellie Ann
Top Pro Lady: Rosemary Van Lent, In The Rough
Top Pro Junior: Katherine Schafschwerdt, Wound Tight
Top Pro Senior: William Taylor, That's My Dog

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Joe Winslow Hooligan 5 Howard Poe Kill-N-Me 9 Al Davis My Hooker
2 Joe Winslow Hooligan 6 Jack Penny Penny Wise 10 Jack Thomas Kellie Ann
3 John Wapole Jr. Yard Boy 7 Mathew Caldwell XS Rated 11 Billy Delph Delph Fishing Team
4 Joe Bell Play'n To Win 8 Brett Donnshoe Texas Contender 12 Brett Barnes Hot Rod

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Greg Cundiff King of Kings 5 Richard Geiger Wave Buster 9 Jason Bass American Made
2 Ashley Jones Miss Teny 6 Daniel Clark Constant Chaos 10 Crant Cloughley No Limits
3 Kevin O'Neale In 2 Deep 7 Cecil Capps Jr. Sea Hogg 11 Mike Grourley Legal Limit
4 Scott Poppell Havelin "S" 8 David Markham Mossy Oak 12 Clint Richardson Finasic



2004 Champions

Angler of the Year: Dean Spatholt, Fish Miester
National Champions: Geoffrey Gibson, Rusty Hook
National Champions, Class of 23 and Under:Stephen Barfoot, Snafu
Top Lady Angler—East: Susan Kaminsky & Jan Chase, Loose Lucy
Top Lady Angler—Gulf: Elizabeth Roberts, Pure Attitude
Top Junior Angler—East: Sarah Stephenson, Digestible
Top Junior Angler—Gulf: Tyler Kennedy, Kwazar
Top Senior Angler: Harvey Way, Team Young Guns

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 John Lewis Second Chaze 5 Rick Smith Wild Turkey 9 Mike Edwards Talkin Trash
2 Randall Edens Reel Greedy 6 Kevin Schmidt Fish Attack 10 Robbie Yancy Getcha Some
3 Eddie Barham Reel Greedy 7 David VanLent In The Rough 11 Rob Delph Delph Fishing Team
4 Lee Way Jr. Team Young Guns 8 John Dusek Yellowfin 12 Jeff Crouch Strickly Business

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Ashley Jones Miss Teny 5 Mike McRae Dr. Hook 9 Chad Barnes Thunder Ball
2 Chad Sanders Reel Screamer 6 Ron Hedeman Fair Warning 10 Duane Zamonis Outaline
3 Charles Stephens Shady Grady II 7 David Rogers Jr. Quietus 11 Brian Hasson Knot Me
4 Johnny Wildes Reel Wild 8 Cliff McCrummen Family Attraction 12 Brian Phillips Frequent Flyer



2003 Champions

Angler of the Year: Paul Massey, Outrageous
National Champions: Rick Smith, Wild Turkey
National Champions, Class of 23 and Under: Robert Olsen
Top Lady Angler—East: Rosemary VanLent, In The Rough
Top Lady Angler—Gulf: Sheree & Jenny Dees, Top Producer
Top Junior Angler—East: Kevin Steele, Mack Daddy
Top Junior Angler—Gulf: Tyler Kennedy, Kwazar
Top Senior Angler: Jack Thomas, Smilin Jack

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 John Moore Unreel 6 John Smith Et Tu Bruse 11 Scott Routh Devocean
2 Jeff York Trick Z 7 Hutch Thompson Sujac 12 Ken Stafford Ken's Car Tunes
3 Robert Wyndam Knot Guilty 8 Jose Reyes Jr.. Papotanic 13 Johnny Johnson Zig Zag
4 Frank Strickland Rebecca Ann 9 Andrew Hilton Hot Grits      
5 Paul Massey Outrageous 10 Tom Kenney Offshore Warrior      

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Burt Ferebee Second Catch 6 Tommy Pease Challenger 11 Eric Smith Comfortably Numb 2
2 Gaston Hughes Reel Music 7 Mitch Mosley Lined Out 12 Harry Crump Rocketman
3 J. Michail Hubbard Sr. Mikey Likes It 8 Johnny Benkenstein Jr. Johnny B 13 Gaston Hughes Reel Music
4 Johnny Wilds Reel Wild 9 Chad Sonders Reel Screamer      
5 Mike Dousman Survivor 10 Duane Zamonis Outaline      



2002 Champions

Angler of the Year: Ed Mecchella, Fish Fever
National Champions: Ed mecchella, Fish Fever
National Champions, Class of 23 and Under: David Lau, Jesse James
Yamaha Pro Champion: Ed Mecchella, Fish Fever

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Fish Meister Dean Spatholt 6 Larry Galan Miss Treated 11 Manny Galvao Justin Time
2 Scott Harris Team Mckee Craft 7 Michael Dees Top Producer 12 Dan Abshire, Jr. Rxcape
3 Richard Boone Sea Duction 2 8 John Dusek Yellowfin 13 Joe Winslow Hooligan
4 Todd Veal Sea Ducer 9 Tim Newton Deal King 14 Gary Smith Daddy's Money
5 Sandy Smith Gatorbait 10 Casey Hunt Australian Gold 15 Neal Foster Intense

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Chip Sanders Reel Screamer 6 Leo Plenski Hi Caes 11 Richard Darlington Propwash
2 Thomas Hemphill Play'n Hooky 7 Cecil Capps, Jr. Sea Hagg 12 Harry Crump Rocketman
3 Steve Fania Ronda Lynn 8 Darrin Taylor Insta-gator 13 Joseph Tew Reel Quik
4 Kyle Williams Broke Out 9 Chad Sanders Reel Screamer 14 Jeff Weathers Tripple Gobble
5 Steve Donaison Sea Strike Factory 10 Steve Senecal Knot Home 15 Lynn Nolen Pure Attitude



2001 Champions

Angler of the Year: Chris Chase, The Chase
National Champions: Tom Kenney, Offshore Warrior
National Champions, Class of 23 and Under: Jerry Dilsaver, Carolina Adventure
Yamaha Pro Champion: Creighton Parker, Rag Tag
Top Lady Angler: Ginger Shook, Kwazar
Top Junior Angler - Gulf: Shea Foster
Highlights: Largest Kingfish of the Season: 64.60 lbs - John Conlon, Double Header

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Don Westbrook Reel Heel 5 Matt Pitman Blue Thunder 9 Joe Winslow Hooligan
2 Brant Mcmullan Carolina Contender 6 Brian Alstrom Hammer' Em 10 Sandy Smith Gator Bait
3 Gene Seiveno Carolina Cocky 7 Neal Foster Intense 11 Robert Woithe The Reel Won
4 Lee Mccurdy Get Reel 8 Mark Lee Shockwave 12 Marcus Kennedy Kwazar

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Clay Croom Team Kencraft 5 Andrew Seeker Fish Seeker 9 Mike Webb Webb's Fiberglass
2 Shane Hollar Never Ready 6 Vernon Bonnell Yellowbird 10 Jeff Aycock Miss Leigh Anne
3 Walter Giese Miss Mercy 7 Mark Collier Marishle C/Hardcore 11 Eric Smith Comfortably Numb 2
4 Ricky Williams N-2-Deep 8 Darrin Taylor Bounty Hunter 12 Steve McMullen Airborne



2000 Champions

Angler of the Year: David Van Lent, Team Yellowfin
National Champions: Jack Wood, Team Donzi
National Champions, Class of 23 and Under: Danny Duncan, Miss Behavin'
Top Junior Angler: Tyler Kennedy, Kwazar
Highlights: Largest Kingfish of the Season: 71.35 lbs - Joe Winslow, Hooligan

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Edward Dineen Tenacity 5 Darrell Smith Papa Styles 9 Joe Winslow Hooligan
2 Joe Winslow Hooligan 6 Steve Humphries Hurra Kane 10 Ed Mecchella Fish Fever
3 Patrick Bellamy Mining My Bidness 7 Marcus Kennedy Kwazar      
4 Henry Bishop Gravy Train 8 Steven Cole Maverick      

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Leo Barrington Bear Cat 5 Richard Tipping Papa Joe 9 Jerry Ballard Second Nature
2 Burt Ferebee Second Catch 6 Robyn Dawson Porkchop 10 Dick Russell The Brute
3 Bill Haire South Carolina Outdoors 7 JJ Gilmore Quietus      
4 Trey Tait Got Your Spot 8 John Benkenstein Johnny B      



1999 Champions

Angler of the Year: Dave Workman, Jr.; C&H Lures
National Champions: Dan and Ronda Abshire, Aaron Pierce; RXCape
National Champions, Class of 23 and Under: Johnny Gay, Tim Imka, Jim Ross; Team Freespool
Top Lady Angler—East: Jan Chase; The Chase
Top Overall Lady Angler: Ronda Abshire; RXCape
Top Junior Angler—Gulf: Adam Taylor; Wave Runner
Top Overall Junior Angler: Cody Chivas; La Perla
Top Senior Angler: Joe Bruce; Angling Pursuits

Top Overall Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 John Wilkins Team May Craft 5 Russ Russell Credit Line 9 Joe Winslow Hooligan
2 Joe Winslow Hooligan 6 Chris Chase The Chase 10 Randy Keyes La Perla
3 Robert Wyndham Knot Guilty 7 Weldon Heisser Crap Shooter      
4 Al Martin Gullah Gal 8 Steven Cole Maverick      

Top Class of 23 Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
1 Burt Ferebee Second Catch 5 Robert Bishop Fishbuster 9 John Hutchens Daddy's Dream
2 Walter Giese Miss Mercy 6 Paul Eichler Nick of Time 10 Johnny Gay Team Freespool
3 Charles Stephens Shady Grady 7 Cecil Capps, Jr. Sea Hagg      
4 Bon Wedincamp Inside Out 8 Chris Machacek Force 10      

Top Lady Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
Pro Sarah Hopkins Wild Bill 4 Barbara Armstrong Jim-n-I 8 Nichole Christoph Double Trouble
1 Margaret Ferebee Second Catch 5 Karen Clifton Hott Pursuit 9 Shae Lewis Second Chanze
2 Laura Spatholt Fish Meister 6 Jan Chase The Chase 10 Dorothy Riley Ambitious
3 Susan Kaminsky Loose Lucy 7 Ronda Abshire RXCape      

Top Junior Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
Pro Cody Chivas La Perla 4 Brenton Davis Jim-n-I 8 Rudy Zaruba IV Reel Obsession
1 Chris Conklin Ocean Athlete 5 Frank Strickland, Jr. Rebecca Ann 9 Jim Dupree III OBX Girl
2 Greg Spatholt Fish Meister 6 Joe Alger Bull Gator 10 Cody Chivas La Perla
3 Field Hucks Mean C 7 Adam Taylor Wave Runner      

Top Senior Anglers in each Division

Division Captain Boat Division Captain Boat Division Captain Boat
Pro Joe Bruce Angling Pursuits 4 Mark Durden Jim-n-I 8 Charles Everts Riff Raft
1 Roger Eades Have Mercy 5 Rusty Russell My Honey 3 9 Charles Cook Daddy's Dream
2 Harry Ivey Country Ham 6 Robert Woithe The Reel Win 10 Joe Bruce Angling Pursuits
3 Don Myers Tool Time 7 Alvin "Mitt" Butler Crawgator      



1998 Champions

Angler of the Year: Steve Shook
National Champions: Forrest, William & Adam taylor, Don Ewing, Richard McRae; That's My Dog
Top Lady Angler—East: Kelly MacEwan
Top Lady Angler—West: Ginger Shook
Top Junior Angler: Kevin Murphy
Top Senior Angler: Glenn Slaughter

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Kenneth Lane 5 Brian Bushloper 9 David Murphy
2 Stacy Wester 6 Mike Smith 10 Sid Steverson
3 Derrick Blanton 7 Brent Maggio    
4 Stuart Booth        

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Dawn Lane 5 Kelly MacEwan 9 Susan Kaminsky
2 Dana Stutz 6 Dayna Hall 10 Karen Smith
3 Michele Cameron 7   Open Ginger Shook
4 Laura Crawford 8 Ginger Shook    

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Brandon Sewell 5 Brandon Kirby 9 Kevin Murphy
2 Chandler Rourk 6 Casey Bryde 10 Mike Welter
3 Wesley Hamilton 7 Bill Kleinschrodt Open Brandon Kirby
4 A.J. Tucker 8      

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Jimmy Hayes 5 Joe Bruce 9 Glenn Slaughter
2 Maurice Emmart, Jr. 6 Bruce Woithe 10 L.A. Denzer
3 Wyndal Vereen 7 L.A. Denzer    
4 Alfred Kolberg 8      



1997 Champions

Angler of the Year: Clayton Kirby National Champions: Gary & Elizabeth Unger Top Lady Angler—East: Karen Clifton Top Lady Angler—West: Ginger Shook Top Junior Angler—East: Brandon Kirby Top Junior Angler—West: Michael Guffey, Jr. Top Senior Angler: Jimmy Hayes

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Denny Spence 5 Billy Crabtree 9 Stacy Wester
2 Steve Walton 6   10 DuWayne Crofton
3 David Hooks, Jr. 7 Marcus Kennedy    
4 Larry Wilson 8 Steve Shook    

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Carol Morris 5 Karen Clifton 9 Margaret Chapman
2 Rickie Moore 6 Rosemary Van Lent 10 Karen Smith
3 Susan Kaminsky 7 Wendy Fuller Open Deborah Cooper
4 Sheri Getsinger 8 Ginger Shook    

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Ross Williams 5 Brandon Kirby 9 David Spence
2 Matt Smith 6 Kyle Hehenberger 10 Mike Welter
3 Jerimiah Williams 7 Michael Guffey, Jr. Open Brandon Kirby
4 Daniel Gourley 8 Beau Sonnier    

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Jimmy Hayes 5 Joe Bruce 9 Ed Weeks
2 William Boucher 6 G.W. Fine 10 M.B. Pleasant
3 Al Kolberg 7      
4 J.L. Owens, Jr. 8      



1996 Champions

Angler of the Year: Rick Smith
National Champions: Howard Poe, Danny Wallen, Randy Taylor; Kill-N-Me
Top Divisional Angler: Ron Enslen
Top Lady Angler: Wendy Fuller
Top Junior Angler: Bunky Payne
Top Senior Angler: Robert Woithe

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 David Franklin 4 Charles Getsinger 7 P.J. McLeod
2 Ronald Sutton 5 Jack Horne 8 Marcus Kennedy
3 Ron Enslen 6 Tom Chase 9 Mark Emmart



1995 Champions

Angler of the Year: Dave Workman, Jr.
National Champions: Randy Keys, Jimmy Hasson, Ira Pearson; Almost Heaven
Top Divisional Angler: Fred Carlson
Top Lady Angler: Christine Schonfeld
Top Junior Angler: Robert Thompson
Top Senior Angler: G.W. Fine

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Marvin Blout 3 K.P. Parks 5 Fred Carlson
2 Don Wilsey 4 Klaus Schonfeld 6 DuWayne Crofton

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Carol Morris 3 Sheri Getsinger 5 Jacklyn Turner
2 Kathy Spainhour 4 Christine Schonfeld    

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Brandon Sewell 3 Jennifer Bass 5 Matthew Smith
2 Janna Franklin 4 Brian Stancil 6 Robert Thompson

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Jimmy Hayes 3 Reuben Way, Jr. 5 L.A. Denzer
2 Jimmy Hayes 4 L.A. Denzer 6 G.W. Fine



1994 Champions

Angler of the Year: Dave Workman, Jr.
National Champions: Dennis Sergent & Wayne Cone; Final Approval
Top Divisional Angler: Selby Lewis, Jr.
Top Lady Angler: Becky Thompson
Top Junior Angler: Brian Hasson
Top Senior Angler: Reuben Way, Jr.

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Horace Sikes 3 Dave Workman 5 Mark Wray
2 Richard Hobbs & Selby Lewis 4 Clenton Thompson    

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Carol Morris 3 Mamie Mason 5 Lori Johnson
2 Betty Henry 4 Becky Thompson    

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Taylor Sikes 3 Brian Davis 5 Brian Hasson
2 Evan Jeffords 4 Brian Davis    

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Al Morris, Sr. 3 L.A. Denzer 5 Alan Gordon
2 Reuben Way, Jr. 4 L.A. Denzer    



1993 Champions

Angler of the Year: Wyndal Vereen
National Champion: Jack Wood; Venus Baby
Top Divisional Angler: Rick Smith
Gulf Coast Divisional Winner: John Ennis
Top Lady Angler: Gloria McClain
Top Junior Angler: Josh Williams
Top Senior Angler: L.A. Denzer
Top Amateur Angler: Russ Russell

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Ron Enslen 3 Ray McClain 5 Blair Wickstrom
2 Wyndal Vereen 4 Rick Smith    

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Chandra Kirby 3 Cloria McClain 5 Barbera Ladner
2 Grace Ann Munroe 4 Paulette Walker    

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Janna Franklin 3 David Benjamin, Jr. 5 Brian Hasson
2 Eric Best 4 Kalyb Pope    

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Harry Ivey 3   5 L.A. Denzer
2 Reuben Way, Jr. 4 Robert Hasson    

Top Amateur Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Rhett Dickson 3 Chris Hutchinson 5 Vernon Bonnell
2 Mark Dickson 4 Russ Russell Gulf Lloyd White



1992 Champions

Angler of the Year: Joe Bruce
National Champions: Jim Davis, Garland Sewell, Brad Sewell, Barry Matthews & Todd Matthews; The Right One... Baby!
Top Divisional Angler: Wayne Conn
Top Lady Angler: Chandra Kirby
Top Junior Angler: Brandon Kirby
Top Senior Angler: Lonnie Broadwell

Top Divisional Anglers

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Richard Forbis 3 Eric Gowdy 5 Nick Parrish
2 Brian Davis 4 Klaus Schonfeld 6 Stephen Ennis

Top Lady Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Stacy Prestwood 3 Betty Henry 5 Marcia Davis
2 Chandra Kirby 4 Marilyn Anderson 6 Susan Mauldin

Top Junior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Brad Sewell 3 Caroline Shelley 5 Kalyb Pope
2 Justin Simmons 4 Lee Kennedy    

Top Senior Anglers in Each Division

Division Captain Division Captain Division Captain
1 Harry Ivey 2 Reuben Way, Jr. 3 Joel Henry



1991 Champions

Angler of the Year: Clayton Kirby
Top Lady Angler: Kathy Spainhour
Top Junior Angler: Brandon Kirby
Top Three Tournament Aggregate Award: Brian Henry




The name Southern Kingfish Association and its logos are trademarks of the Southern Kingfish Association